Dugogodišnja priča iza programa „Universal Civic Service“

Udruženje Most dio je dugogodišnjeg projekta koji je donio priliku mnogim mladim ljudima iz Evrope da se upoznaju sa udruženjem Most i lijepom Gradiškom. Riječ je o programu pod nazivom „Universal Civic Service“ koji se sprovodio u saradnji sa organizacijom Amesci iz Italije.

Pravo učešća imaju mladi iz Italije ili mladi porijeklom iz zemalja EU, ali koji trenutno borave u Italiji. Prijavljeni volonteri dolaze u Gradišku na desetomjesečno volontersko iskustvo. Kroz ovaj period volonteri na razmjeni imaju slobodu da istražuju Bosnu i Hercegovinu, upoznaju našu kulturu, te da priređuju sopstvene radionice i kurseve za mlade ljude iz Gradiške.

Kroz godine ovaj projekat se pokazao jako dobrim, jer su iz njega proistekla velika prijateljstva i  nezaboravna sjećanja. Kroz kurseve stranih jezika, fotografisanja, 3D modelovanja, pisanja CV-a, kroz kvizove, druženja, sportske i umjetničke aktivnosti volonteri na razmjeni su dijelili svoja znanja sa našom omladinom i stvarali jako lijepa poznanstva što je na neki način i bio cilj projekta.

Arianna Previtera, jedna od učesnica programa, je nakon isteka volonterskog programa odlučila da još dvije godine poslije toga nastavi da volontira u udruženju Most.

Bivši volonteri ovog programa i dan danas vole da spomenu ovo iskustvo kao jedno od ljepših i izraze nostalgiju za nekim starim danima. Ovaj program nastavlja da pokazuje da volontiranje nema granice.

Priče su nastale u sklopu projekta „Regionalnom saradnjom do boljih volonterskih programa“ koji sprovodi udruženje Most iz Gradiške, uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT.

#InstitutKULT #KULTCHANGE