Promocija italijanske kulture u srednjim školama

Svake godine u naš divni grad na Savi, dođe nova grupa stranih volontera koja u sklopu volonterske razmjene ostaje ovdje u Bosni i Hercegovini deset mjeseci, a sve zahvaljujući projektu koji finansira Vlada Italije. Ove godine naši volonteri: Luisa, Diego i Rosa organizovali su promociju italijanske kulture u srednjim školama.

Volonteri su pripremili prezentaciju, kviz, te promotivni materijal kojim su prezentovati kako Italiju tako i Udruženje Most. Časovi kulture vodili su se u tri srednje škole: JU “Gimnazija” Gradiška,  JU “Srednja stručna i tehnička škola” JU “Tehnička škola” Gradiška.

U toku časa đaci su mogli da čuju zanimljive činjenice o italijanskoj istoriji, arhitekturi, tradiciji, hrani, mjestima za posjetiti i korisnim savjetima, te o samom radu našeg udruženja, te svih prilika koje nudimo.

Važnost poznavanja drugih kultura i tradicija je velika, zato je važno da mladi ljudi budu u doticaju sa istim kako bi širili svoje vidike i poglede na svijet. Kroz ovu radionicu prošlo je više od 100 đaka, a među njima je bilo mnogo entuzijastičnih mladih ljudi koji su željeli da saznaju što više kako o Italiji, tako i o personalnom iskustvu Rose, Diega i Luise po pitanju volonterizma.