Udruženje Most započelo je sa radom 2009. godine kada je grupa prijatelja htjela da iskoristi prilike i putuje na omladinske razmjene u sklopu tadašnjeg programa Youth in Action. Učestvujući u edukacijama u inostranstvu upoznavali su mlade ljude, entuzijaste koji su u svojim zajednicama sprovodili volonterske akcije, aktivističke pokrete i druge aktivnosti koje doprinose životima mladih i cijeloj zajednici. Tada se javila ideja da je tako nešto moguće i u Gradišci. Jedna po jedna aktivnost, volonterska akcija, renoviranje prostora.. I evo nas 13 godina kasnije! Ogroman je broj mladih, djece i odraslih koji su prošli edukacije neformalnog obrazovanja u našem udruženju, ogroman broj volontera, saradnika i zaposlenih. Mnogi mladi ljudi imali su prvu praksu ili radno iskustvo u Udruženju Most. Zajedno smo rasli od neformalne grupe građana koja hoće da uradi nešto dobro u zajednici do profesionalnog udruženja koje sve to radi i ujedno zapošljava ljude te utiče na politike i zakone za mlade, daje preporuke i mišljenja u raznim komisijama i savjetima na nivou grada, entiteta ili države.

Teško je mjeriti promjene koje smo izazvali u ljudskim životima, ali smo sigurni da je Most nešto što treba i mora da postoji u Gradišci, što promoviše pozitivne vrijednosti i daje prilike. Tim Udruženja Most želi da Most svima da bar onoliko koliko je nama dao: priliku za razvijanje vještina i znanja, upoznavanje mladih iz cijele Evrope, prilike za zapošljavanje i napredovanje (lično i profesionalno), sigurno okruženje za izražavanje svoje kreativnosti i mišljenja kao i nadu da je moguće u našem društvu stvarati i kreirati prilike po svojim standardima.

Misija

Udruženje Most je nevladina, neprofitna organizacija, koja teži izgradnji i jačanju civilnih inicijativa i građanskog društva u lokalnoj zajednici na demokratskim principima, principima tolerancije, te aktivnim i odgovornim zalagnjem u društvenim događajima. Udruženje Most svojim programom rada doprinosi i podstiče građane da učestvuju u društvenim aktivnostima, kao i na aktivan i odgovoran odnos prema svojoj lokalnoj zajednici.

Vizija

Udruženja Most su harmonične i produktivne društvene zajednice čiji stanovnici/stanovnice imaju razvijen osjećaj međusobnog uvažavanja, pripadnosti i solidarnosti i koji aktivno učestvuju za zajedničko dobro.

Osnovni statutarni ciljevi Udruženja