Ana Marjanović, jedna od učesnica ovog kampa ističe kako je volonter postala prije par mjeseci, a ovo joj je prvi kamp ovakvog vida na kojem je učestovala.
“Postala sam volonter udruženja Most prije par mjeseci i od tada sam učestovala na par volonterskih akcija, ali sve su bile jednodnevne. Ovaj kamp mi je bila prva aktivnost ovakvog vida i moram da kažem da sam jako srećna što sam se isprobala u ovome. Kroz petodnevo druženje sa još 20 mladih ljudi uspjela sam ne samo steći nova prijateljstva nego saznati nešto novo o pošumljavanju i speleoligiji, te iskusiti planiranje.”
Kroz petodnevnu edukaciju učesnici su imali priliku da pohađaju predavanja o markiranju planinarskih staza, speleologiji, opasnosti u planini i drugim zanimljivim temama. Kako kažu volonteri uspjeli su da posade 100 sadnica stabala na Čvrsnici, dijelu koji pripada bijeloj stazi “Via Dinarice”, da markiraju staze i posjete galeriju u sklopu crkve svetog Ilije u Masnoj Luci.
Pored nje na ovoj edukaciji učestotvalo je još troje Gradiščanaca, a to su bili: Elma Ćeman, Dajana Cikota i Boris Zrnić. Ostali volonteri su dolazili kao predstavnici organizacije “Zdravo da ste” iz Banja Luke, gimnazije iz Tomislavgrada, Speleološkog društva “Mijatovi dvori”, iz planinarskog udruženja “Abonos” iz Banja Luke, te iz HPD “Pločno Posušje”.
Priča je nastala u sklopu projekta “Regionalnom saradnjom do boljih volonteskih programa” koji provodi udruženje Most iz Gradiške, uz podršku Instituta za razvoj mladih “KULT”.
#InstitutKULT #KULTCHANGE